Nagyboldogasszony-főszékesegyház

Honlap

Nagyboldogasszony-főszékesegyház

A Főszékesegyház állandó látogatóhelye a városba érkező turistáknak.

Már Kalocsa első érseke, a Szent István királyunk számára koronát hozó Asztrik idejében épült templom is e helyen állt. A mai Nagyboldogasszony Főszékesegyház tipikus barokk templom, amelynek belső terében a világos színek, a fehér, rózsaszín és az arany dominálnak. A főoltárkép Leopold Kupelwieser bécsi festőművész képe, amely Mária mennybemenetelét ábrázolja. A monumentális orgona a híres pécsi Angster műhelyben készült, Liszt Ferenc avatta fel.

Nyitva tartás egyelőre csak istentiszteletek idején!

A jelenlegi templom a negyedik ezen a helyen. Magyarország egyik legrégebbi székesegyházának építése még 1050 előtt lehetett, feltehetően maga István király finanszírozta, de az eredeti épületről csak ásatások nyomán vannak sejtések. A második székesegyház a 13. században épült, és a tatárjárás áldozata lett. A harmadik székesegyház építése Nagy Lajos király idejére tehető, a templom katolikusról református kézre vándorolt, majd vissza. Később a felvidéki protestánsüldözések miatt a hajdúk felégették várost, beleértve annak érseki palotáját és templomait is.
A negyedik, ma is álló székesegyházat Mayerhoffer András tervei szerint építették, 1735-54 között. A XX. század elején komolyabb átalakítások, hozzáépítések történtek. Ekkor épült a kripta, a körfolyosó, és visszaállították az eredeti olasz barokk bútorzatot is.
A két hatalmas torony közti főbejáratot íves erkélyt tartó oszlopok szegélyezik. A tornyokat összekötő hídon Péter és Pál apostolok között Mária szobra áll.
Belépve a templomba szinte elkápráztatja az embert az arany, rózsaszín és fehér színekben tündöklő stukkókban igen gazdag belső.
A főbb látnivalók a templomban – a díszes berendezés mellett – Martinus Ravesu XIII. századi sírköve a szentélyfolyosó falában, és a gyönyörű Szűz Mária mennybevitelét ábrázoló főoltárkép, Kupelweiser Lipót 1857-es alkotása.
A Fájdalmas Szűz oltár alatt fekszik Szent Piusz földi maradványa egy aranyozott koporsóban.
Érdemes megnézni még az aranyozott fából készült szószéket, oldalain a négy evangélista szobrával.